Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna

Buna ziua,

Doresc sa stiu daca la actualul loc de munca imi iau tot concediul pe anul 2008 si sa zicem ca peste o perioada imi dau demisia ce se intampla? La lichidare se vor scadea zilele la care nu aveam dreptul pe anul 2008, in sensul ca suma pe care o voi prima ca ultima retributie se va diminua cu numarul de zile pe care nu le meritam ca si concediu la acea societate?
Totusi in aceasta situatie ce se intampla cu la sfarsitul anului?
Da, in cazul in care parasiti acel loc de munca, vi se vor retine sumele acordate in avans pentru efectuarea concediului de odihna aferent anului 2008.
robert25buc a scris:

Totusi in aceasta situatie ce se intampla cu la sfarsitul anului?

Ce anume ai dorit sa afli? Nu este clara intrebarea acesta.
Daca va luati concediul de odihna pe tot anul 2008 si apoi va decideti sa va dati demisia, la lichidare vi se va opri partea din indemnizatia de CO pe care ati primit-o in plus.

La sfarsitul anului nu se intampla nimic, daca va decideti sa plecati in cursul anului de la actualul angajator.