Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... GARANTIE SALARIU
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

GARANTIE SALARIU

Buna ziua!V-am spus ca am incetat contractul de munca cu acordul partilor,am fost anuntata ca voi primi la data de salariu garantia oprita,dar nu am intrebat cat,ma puteti lamuri:in contract apare la clauze 'retinerea unei garantii lunare din salariu net,in procent de 10% pana la atingerea unui plafon de 3 salarii nete",Deci ar trebui sa primesc 3 salarii nete,nu ma pricep cum se calculeaza?Multumesc
Se pare ca si dvs sunteti victima angajatorului.Normal ar fi trebuit sa primim garantiile in termen de 10 zile de la incetarea CM.Din pacate angajatorii au gasit solutii si fenteaza legea asa ca singurul mod de a recupera garantia ramane introducerea unei actiuni in instanta
Succes !!!
Sper sa nu fiu victima angajatorului,au trecut 7 zile de la data incetarii CIM,am fost anuntata ca voi primi garantia,voi astepta sa vad ce afla seful meu de aici,daca nu voi lua atitudine,m-i se pare penibil pana la urma sant drepturile noastre.