avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 463 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dosar Penal furt dintr-o societate comerciala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dosar Penal furt dintr-o societate comerciala

Doua persoane au sustras din societate bunuri.
Cu ajutorul politiei bunurile au fost recuperate.
Societatea a primit acum citatie sa se prezinte la tribunal in calitate de parte vatamata.
Societatea si-a recuperat paguba si nu doreste inchiderea in puscarie a celor doi.
Va rog sa ma invatati ce trebuie facut.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 20:27, 28 Mai 2008
Din pacate, chiar daca societatea si-a recuperat prejudiciul, furtul a fost savarsit. Probabil ca se va putea obtine o condamnare cu suspendarea executarii pedepsei, adica sa execute pedeapsa in libertate.
Infractiunea savirsita de cei doi nu se pedepseste la plingerea prealabila a persoanei vatamate. In aceste conditii cei doi vor fi deferiti justitiei si numai aceasta poate decide masura sanctiuni.Dvs. ca societate aveti obligatia de a va prezenta in instanta si sa va sustineti punctul de vedere, acela al lipsei pretentiilor materiale si morale. De acest aspect instanta va putea tine cont in aplicarea pedepsei.
Nu aveti obligatia sa va prezentati daca nu v-ati constituit parte civila si prejudiciul a fost recuperat.
In schimb, instanta este obligata sa va citeze.
Daca, totusi, doriti sa spuneti ceva in proces, trimiteti o adresa la instanta prin care spuneti ca nu aveti nici o pretentie intrucat prejudiciul a fost recuperat.
cpisla a scris:

Doua persoane au sustras din societate bunuri.
Cu ajutorul politiei bunurile au fost recuperate.
Societatea a primit acum citatie sa se prezinte la tribunal in calitate de parte vatamata.
Societatea si-a recuperat paguba si nu doreste inchiderea in puscarie a celor doi.
Va rog sa ma invatati ce trebuie facut.


Societatea daca nu vrea sa faca inchisoare acea persoana poate depune in scris la dosarul cauzei aceasta concluzie prin serviciul registratura.
In acest fel ii vor spori sansele inculpatului de a scapa de executarea pedepsei inchisorii.
Daca inculpatul este recidivist va face inchisoare cu executarea pedepsei intr-un penitenciar.
Deci, in acest ultim caz societatea nu il poate ajuta cu nimic pe inculpat.

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Furt cezar1894 cezar1894 daca un furt....este recunoscut de catre inculpat,sunt predate toate obictele furate la politie iar politia a returnat bunurile inapoi persoanei vatamate iar ... (vezi toată discuția)
Judecat aledical aledical Am savirsit o delapidare in 2008 am anuntiat directorul firmei dar el ma ajutat sa nu se afle pina in februarie 2010 cind am hotarit sa ma autodenuti . Am dat ... (vezi toată discuția)
Contestatie cedo sau alta instanta peste curtea de apel I_O_VDM I_O_VDM La CEDO sau la ce alta instanta pot contesta un acord de recunoastere a vinovatiei inculpatului? Fapta inculpatului (recidivist): inselaciune in forma ... (vezi toată discuția)