Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dosar Penal furt dintr-o societate comerciala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dosar Penal furt dintr-o societate comerciala

Doua persoane au sustras din societate bunuri.
Cu ajutorul politiei bunurile au fost recuperate.
Societatea a primit acum citatie sa se prezinte la tribunal in calitate de parte vatamata.
Societatea si-a recuperat paguba si nu doreste inchiderea in puscarie a celor doi.
Va rog sa ma invatati ce trebuie facut.
Din pacate, chiar daca societatea si-a recuperat prejudiciul, furtul a fost savarsit. Probabil ca se va putea obtine o condamnare cu suspendarea executarii pedepsei, adica sa execute pedeapsa in libertate.
Infractiunea savirsita de cei doi nu se pedepseste la plingerea prealabila a persoanei vatamate. In aceste conditii cei doi vor fi deferiti justitiei si numai aceasta poate decide masura sanctiuni.Dvs. ca societate aveti obligatia de a va prezenta in instanta si sa va sustineti punctul de vedere, acela al lipsei pretentiilor materiale si morale. De acest aspect instanta va putea tine cont in aplicarea pedepsei.
Nu aveti obligatia sa va prezentati daca nu v-ati constituit parte civila si prejudiciul a fost recuperat.
In schimb, instanta este obligata sa va citeze.
Daca, totusi, doriti sa spuneti ceva in proces, trimiteti o adresa la instanta prin care spuneti ca nu aveti nici o pretentie intrucat prejudiciul a fost recuperat.
cpisla a scris:

Doua persoane au sustras din societate bunuri.
Cu ajutorul politiei bunurile au fost recuperate.
Societatea a primit acum citatie sa se prezinte la tribunal in calitate de parte vatamata.
Societatea si-a recuperat paguba si nu doreste inchiderea in puscarie a celor doi.
Va rog sa ma invatati ce trebuie facut.

Societatea daca nu vrea sa faca inchisoare acea persoana poate depune in scris la dosarul cauzei aceasta concluzie prin serviciul registratura.
In acest fel ii vor spori sansele inculpatului de a scapa de executarea pedepsei inchisorii.
Daca inculpatul este recidivist va face inchisoare cu executarea pedepsei intr-un penitenciar.
Deci, in acest ultim caz societatea nu il poate ajuta cu nimic pe inculpat.

avocat Claudiu Lascoschi