Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... URGENT !!!!!! Incredintarea minorului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

URGENT !!!!!! Incredintarea minorului

Bunà seara la toti ! Revin cu o intrebare ce necesità un ràspuns càt mai urgent dacà se poate. Prietena mea are un bàietel minor nàscut dintr-un raport de conviventà si recunoscut legal de tatà. Dupà nasterea bàiatului la càteva luni bàrbatul i-a làsat si pe ea si pe bàiat si a plecat. Copilul este nàscut in Italia unde cei doi concubini locuiau si munciau. Ea a ràmas cu bàiatul si l-a crescut in Italia unde este domiciliatà si lucreazà in continuare. anul trecut fostul concubin s-a ìntors in italia si i-a cerut sà-i lase copilul cu el in Romania pentru a-l purta la pàrintii lui ce nu-l vàzuserà niciodatà. Prietena mea, inimà bunà, i-a fàcut procura la Ambasada Romaniei din Roma iar pe perioada de trei luni atàt càt dura vacanza. Acest individ nu a mai adus inapoi bàiatul si a dat-o in judecatà pe ea pentru abandonul minorului. Procesul este deja la a treia audienzà , ea a contactat un avvocat ca sà o reprezinte in acest proces, iar acest avocat i-a spus cà nu mai poate sà-si i-a ìnnapoi copilul dacà nu duce in Romania la proces cel putin doi martori cà ea a avut copilul in Italia. Mi s-a pàrut ABERANTA informazia acestui avocat si i-am promis cà voi ìncerca sà mà consult cu Dvs. pentru a-i da o mànà de ajutor acestei mame disperate . Và rog din suflet, dacà puteti sà ne da un sfat bun, nu ezitati. Cu deosebit respect!
Aberant sau nu, eu zic sa faceti cum a zis avocatul.
Stiti bine ca exista multe probleme in Italia...
trebuie sa se apere . cel maoi bine este sa isi angajeze un avocat s-o reprezinte. Oricum, sincer , daca nu se prezinta personal, sansele sa i se respinga lui actiunea sunt minime.
Multumim mult pentru disponibilitatea Dvs!