Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cand se scoate o persoana de la intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cand se scoate o persoana de la intretinere

din luna aprilie incep serviciul si vreau sa-mi duc copilul la mama pe timpul zilei si noaptea si in weekend sa stea la mine.in aceste conditii pot sa-l scot de la intretinere?va rog sa-mi redati si art din lege conform carora pot sa scot o persoana de la intretinere.va multumesc.
Pentru ca o persoana sa fie scoasa de la intretinere trebuie sa solicitati acest lucru in scris asociatiei de proprietari. Conform legii 230/2007 si HG 2588/2007, se poate solicita scoaterea de la intretinere daca persoana lipseste mai mult de 15 zile intr-o luna. Ziua inseamna 24 de ore.
In situatia mentionata aveti dreptul sa instiintati oficial presedintele de asociatie,care in temeiul art 17 r) din HG nr 1588/2007 va dispune scoaterea copilului de la intretinere
Nu se scot de la intretinere persoanele care lipsesc ziua din bloc si revin seara la culcare. Ziua nu inseamna zi lumina ci zi si noapte.