Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... divort
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

divort

Divort.

Buna.
Am un coleg de serviciu care este in divort de comun acord, au un copil la 22 de ani care e la facultate fara plata. Ar dori sa stie daca la partaj , pe langa jumatate din bunurile comune poate sa ii dea nevestei si jumatate din bunurile proprii (mostenite de catre coleg) , baiatul fiind intretinut in continuare de catre mama pana la terminarea facultatii. Este posibil ca nevasta sa se prezinte cu o mai mare cerere , si sa o si obtina
Ce sa obtina? Jumatate din bunurile lui proprii pentru ca are un copil cu el? Nici pomeneala! A vazut prea multe filme americane.
Daca baiatul va locui in continuare cu mama, tatal poate fi obligat la plata pensiei pana la terminarea studiilor, dar nu mai tarziu de 26 ani. (si asta daca cere copilul major si nu mama). Dar asta n-are nimic de a face cu bunurile sotilor (comune sau proprii) ... e alta poveste. Bunurile proprii (mostenite) sunt ale lui, iar bunurile dobandite impreuna cu sotia se impart, fara ca acest partaj sa aiba vreo legatura cu copilul. El are drept la pensie si la mostenire, atat.
romascanu, moderator
Bunurile mostenite sunt bunuri proprii, conform art. 31, lit.b, Codul familiei.
Sotia nu are nici o sansa sa obtina nicio parte din aceste bunuri.
Multumesc ptr. raspunsuri.