Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale despre infiintare firma prestari servicii
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

despre infiintare firma prestari servicii

Va rog frumos sa ma ajutati cu o parere autorizata in privinta infiintarii unei firme de prestari servicii ce forma juridica sa aleg,e vb.de mai multe CAEN,daca e obligatoriu sa am casa de marcat,daca pot sa ma angajez la propria firma,ce fel de contabilitate .......Mentionez ca momentan voi face recuperare si valorificare deseuri in colaborare cu o firma mare si intentionez sa mai prestez productie de conserve,dulceturi traditionale.
Va multumesc
Ca si forma juridica eu recomand Intreprindere individuala (contabilitate partida simpla) sau SRL (contabilitate partida dubla),

CAEN
3811 Colectarea deseurilor nepericuloase
1039 Prelucrarea si conservarea fructelor si legumelor n.c.a.

Daca prestati servicii direct persoanelor fizice aveti nevoie de casa de marcat.

Va puteti angaja la propria firma.
Buna ziua,
Nu stiu la ce rubrica din acest forum sa pun urmatoarea intrebare si de aceea o pun la dvs.:
Fiind o firma de prestari de servicii de curatenie si avand diversi angajati .... si intrand in imobile de locuit, de productie, etc. doresc sa-mi iau toate masurile de siguranta in ceea ce priveste un potential furt din locatia unde se presteaza serviciul, as dori un document/ anexa la contract prin care proprietarul declara ca bunurile de valoare au fost puse in siguranta / sau ca nu are bunri de valoare/ si sa decalre in acest document ce bunuri de valoare are pt a fi siguri ca la plecare aceste bunuri sunt pe pozitia lor. Nu as vrea sa fiu acuzat chiar si pe nedrept (din rea vointa a beneficiarului lucrarii) ca ar fi fost ceva undeva si dupa plecarea echipei de lucru nu a mai axistat acel ceva la locul lui!
Daca ma poate ajuta cineva.

Multumesc anticipat.
Liviu
Liviump a scris:

Buna ziua,
Nu stiu la ce rubrica din acest forum sa pun urmatoarea intrebare si de aceea o pun la dvs.:
Fiind o firma de prestari de servicii de curatenie si avand diversi angajati .... si intrand in imobile de locuit, de productie, etc. doresc sa-mi iau toate masurile de siguranta in ceea ce priveste un potential furt din locatia unde se presteaza serviciul, as dori un document/ anexa la contract prin care proprietarul declara ca bunurile de valoare au fost puse in siguranta / sau ca nu are bunri de valoare/ si sa decalre in acest document ce bunuri de valoare are pt a fi siguri ca la plecare aceste bunuri sunt pe pozitia lor. Nu as vrea sa fiu acuzat chiar si pe nedrept (din rea vointa a beneficiarului lucrarii) ca ar fi fost ceva undeva si dupa plecarea echipei de lucru nu a mai axistat acel ceva la locul lui!
Daca ma poate ajuta cineva.

Multumesc anticipat.
Liviu

Buna ziua,

Pentru a va declina raspunderea, este suficient sa anexati contractului o declaratie pe proprie raspundere a beneficiarului ca lucrurile de valoare au fost depozitate in loc sigur si ca nu se va indrepta cu pretentii impotriva prestatorului, exceptand prinderea in flagrant a eventualilor faptuitori, prepusii prestatorului.

Mai mult, puteti insera ca orice reclamatie a baneficiarului va fi indreptata direct impotriva prepusului prestatorului, in cazul in care se reclama disparitia unor bunuri.

Succes!
Multumesc frumos.