avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 660 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii salar corect sau nu?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

salar corect sau nu?

Conform noii legi de salarizare, am primit a6 clase si un coeficient de ierarhizare de 1,45. Am functia de bibliotecar cu studii superioare. Un fluturas de salar pentru luna februarie apare astfel:
Numar clase de salarizare conform legii 284 16
Coeficient de ierarhizare conform legii 284 1,45
Salar conform grilei 2019
Dimensiunea normei 1
Salar conform incadrarii 2019
Numar de zile lucrate 20
Salariul pentru timp lucrat 2019
Contributie la fondul de somaj 0,50 10
Contributie la fondul CAS 10,5% 212
Contributie la fondul CASS 5,50 111
Sindicat 4
Venit impozabil 1682
Deducerea 130
Baza de calcul 1552
Impozit 16,00 % 248
Cont personal 1434
Va rog sa imi spuneti daca salariul meu este calculat corect, avand in vedere ca bunctia de bibliotecarcu studii superioare a fost considerata identica cu cea de corepetitor II.
Va multumesc mult.

Cel mai recent răspuns: stav , utilizator 10:41, 29 Aprilie 2011
Nu am inteles de ce si de catre cine functia de bibliotecar cu studii superioare a fost considerata identica cu cea de corepetitor II.#-o

Bibliotecarii trebuie incadrati conform anexei IV- Cultura, CAPITOLUL II
Salarii de bază din sistemul bibliotecilor publice din România lit. b) functii de executie. Alte biblioteci.
sunteti asimilat unui corepetitor gradul 2 studii medii cf legii 284

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bibliotecar scolar carpinisan carpinisan Va rog sa imi spuneti daca conform legii 284/2010, functia de bibliotecar scolar cu studii superioare si vechime in invatamant de 21 ani este corect echivalata ... (vezi toată discuția)
Sector bugetar - calcul salariu mir452 mir452 Buna seara, Va rog sa ma ajutati si sa-mi acordati un sfat juridic in problema de serviciu prezentata de mine: - potrivit carui articol de lege se ... (vezi toată discuția)
Calcul salarial B_ioanamaria B_ioanamaria Buna ziua, ma puteti ajuta cu un calcul salarial si salariulde incadrare in urmataoarea speta :bibliotecar -clasa de salarizare 34,coeficient de ierarhizare ... (vezi toată discuția)