Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... inselaciune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

inselaciune

buna,acum cateva zile am intrat pe un site,unde am si un cont,e un site,de vanzari,.schim.uri,diverse lucruri(trendzone),m.am oprit la un schimb...o camera foto in val de 350 ron...care o detin si eu.....si un tel.la aelasi pret...care il detine respectivul...toate cele bune...am vb cu respectivul...ne.am pus de acord pe schimb...si am trimis pachetele....ieri trebuia sa primesc pachetu,dar nu l.am primit..probabil am de a face cu o tzeapa....el sa capatat cu o camera de mare frumusete...si eu cu o tzeapa si o gaura de 350....sunt sanse sa-mi recuperez bunul daca am vrut sa fac un schimbpe un site ,si nu am mai primit nimik......ce poate pati respectivul...ce demersuri as putea face?va rog ajutati.ma
br_nicku a scris:

Olimpia crezi ca ala e la prima abatere? Omul are o profesie din asta, nu-l sperie un telefon. Angajarea raspunderii civile a furnizorului de servicii informatice pe legea comertului electronic si a semnaturii electronice e mai productiva, dar necesita suportul unui specialist. Decit sa-i inchida siteul iti zic eu ca gaseste o solutie sa repare ceea ce el prin neglijenta sau cu rea credinta a permis sa se produca.

Nu intru in legea comertului deoarece nu tine de domeniul meu. Daca e la prima abatere sau nu, atat timp cat nimeni nu a sesizat politia nu prea are relevanta. I-am dat userului sfaturi in ceea ce priveste latura penala deoarece mai intai aici trebuie sa actionam pt ca vorbim de o fapta penala in primul rand. Daca acea persoana nu va fi speriata de un telefon si acesta este un obicei de-al ei de a face bani atunci legea penala cu siguranta o va speria si va ramane cu un cazier frumusel.
Lorena_R a scris:

darr,daca eu nu am cum sa demonstrez asta?.ca despre schimb sa facut mai mult pe messenger.,pe respectivul site.nu am incheiat nimik,nici o tranzactie.de ex..sa se puna acolo schimbat,cu calificativ...doar am vorbit pe net si atat.cum pot dovedi?si cam cat dureaza toate astea?

Ai conversatiile pe messenger, deci poti dovedi, la fel cum poti dovedi si faptul ca tu ai trimis produsul (posta), iar el nu si-a respectat aceasta obligatie. Restul intra in atributiile organelor de cercetare penale.
Iar acum ca ne-ai dat si acest detaliu, ca nu ai incheiat nicio tranzactie pe acel site, se pare ca legea comertului nu prea mai are ce sa faca, iar siteul respectiv e absolvit de orice vina
ContSters178374, utilizator
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Vorbiti cu el ca ii faceti plangere penala daca nu se rezolva situatia in 2 zile si apoi depuneti plangerea la politie.
In general se rezolva aceste probleme.

eu am avut o problema cu un colet cu ramburs, am comandat o pereche de adidasi si am primit niste papuci rupti si bucati de carpe..
am fost la politie, si au zis sa nu mai fac comenzi pe net, si daca vreau sa rezolv, sa merg la politia locala de unde e destinatarul
M-am saturat de incompetenta unor politisti, se pare ca nu prea au chef de munca. Duceti-va hotarata si faceti plangere penala. Nu sunteti obligata de nimeni sa va duceti dumneavoastra la zeci de km departare pt o plangere. Daca politistii considera ca nu le apartine competenta teritoriala atunci sa isi decline competenta in favoarea celor din acea localitate si sa se descurce cu propriile conflicte de competenta.
ContSters178374, utilizator
Lorena_R a scris:

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Vorbiti cu el ca ii faceti plangere penala daca nu se rezolva situatia in 2 zile si apoi depuneti plangerea la politie.
In general se rezolva aceste probleme.

eu am avut o problema cu un colet cu ramburs, am comandat o pereche de adidasi si am primit niste papuci rupti si bucati de carpe..
am fost la politie, si au zis sa nu mai fac comenzi pe net, si daca vreau sa rezolv, sa merg la politia locala de unde e destinatarul

Asa cum a zis si Olimpia mai sus puteati depune fara probleme plangerea penala la sectia de care apartineti dvs.
Existau anumite probleme in cazul dvs. si probabil de aceea nu a vrut politia sa se implice...