Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... iesire din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

iesire din indiviziune

Buna ziua!Vreau sa stiu daca pot face partaj in instanta fara sa am cadastru?Suntem 3 mostenitori ,detinem certificatul de mostenitor,noi ne-am inteles intre noi la partile de mostenire. Ce trebuie facut ca sa intram si legal in drepturi?Ce pasi trebuiesc facuti(ce acte necesare)?Este vorba de o casa batraneasca cu o curte de1000mp teren aferent .Multumesc.
Puteti incheia o tranzactie sau un acord de mediere. Acordul de mediere se depune la dosarul cauzei si hotararea instantei va fi luata in camera de consiliu, pronuntand o hotarare de expedient. Dupa legalizarea acestei hotarari va prezentati la OCPI si va intabulati drepturile de proprietate. Pt mai multe detalii nu ezitati sa ma contactati.