avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1934 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Urgent Sfat Tranzactie/Partaj in fata instantei,
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Urgent Sfat Tranzactie/Partaj in fata instantei,

Buna seara!. Nu m-am mai confruntat cu teama asta. In urma unui partaj am ajuns la o tranzactie. Ne-am inteles cu privire la toate bunurile imobile si mobile. Si am constatat ca la unul din imobile lipseste cadastru, la celalat imobil este facut si cadastru si inscris in cartea funciara.
1. Este posibil sa nu pot incheia in fata instantei tranzactia datorita acestui impediment?
2. Care ar fi solutia sa pot incheia tranzactia fara acest cadastru, daca exista vreo solutie? Urmand ca dupa sa se faca cadastrul? Dar tranzactie trebuie terminata acum, la urmatorul termen. Multumesc anticipat.
Ultima modificare: Joi, 9 Ianuarie 2020
bogdanA2012, utilizator
Cel mai recent răspuns: bogdanA2012 , utilizator 16:25, 10 Ianuarie 2020
Puteti sa faceti tranzactia fara cadastru.
Puteți face tranzacția și fără cadastru sau, pt liniștea dvs, solicitați amânarea cauzei pentru efectuarea cadastrului, contractând serviciile unui inginer cadastral!
Vă multumesc pentru raspuns, exista vreun temei pentru treaba asta?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu este obligatoriu sa detineti cadastru in cazul partajului pe cale judiciara.

Instanta de judecata ia act de intelegerea partilor, pronuntand o hotarare de expedient, in acest sens.

Succes!
Ultima modificare: Vineri, 10 Ianuarie 2020
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sunt sau nu obligatorii măsurătorile cadastrale pentru succesiunea ... Adevar2 Adevar2 Sunt sau nu obligatorii măsurătorile cadastrale pentru succesiunea cu partaj? Bună ziua!Vă rog respectuos să mă ajutați cu un răspuns pentru ... (vezi toată discuția)
Iesire din indiviziune constantin cristian constantin cristian Buna ziua!Vreau sa stiu daca pot face partaj in instanta fara sa am cadastru?Suntem 3 mostenitori ,detinem certificatul de mostenitor,noi ne-am inteles intre ... (vezi toată discuția)
Este necesară efectuarea cadastrului pentru un teren arabil, extravilan, care prin partaj urmează sa revină unui moștenitor în integralitatea lui? bibliopod bibliopod In masa succesorala exista cateva terenuri extravilane, fara constructii, de diferite categorii de folosinta: arabil, livezi, paduri. Inginerul topograf pe ... (vezi toată discuția)