Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Urgent Sfat Tranzactie/Partaj in fata instantei,
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Urgent Sfat Tranzactie/Partaj in fata instantei,

Buna seara!. Nu m-am mai confruntat cu teama asta. In urma unui partaj am ajuns la o tranzactie. Ne-am inteles cu privire la toate bunurile imobile si mobile. Si am constatat ca la unul din imobile lipseste cadastru, la celalat imobil este facut si cadastru si inscris in cartea funciara.
1. Este posibil sa nu pot incheia in fata instantei tranzactia datorita acestui impediment?
2. Care ar fi solutia sa pot incheia tranzactia fara acest cadastru, daca exista vreo solutie? Urmand ca dupa sa se faca cadastrul? Dar tranzactie trebuie terminata acum, la urmatorul termen. Multumesc anticipat.
bogdanA2012, utilizator
Puteti sa faceti tranzactia fara cadastru.
Puteți face tranzacția și fără cadastru sau, pt liniștea dvs, solicitați amânarea cauzei pentru efectuarea cadastrului, contractând serviciile unui inginer cadastral!
Vă multumesc pentru raspuns, exista vreun temei pentru treaba asta?
Nu este obligatoriu sa detineti cadastru in cazul partajului pe cale judiciara.

Instanta de judecata ia act de intelegerea partilor, pronuntand o hotarare de expedient, in acest sens.

Succes!
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Multumesc.