Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... furt de la locul de munca-raspuns urgent, va rog!!!!!!!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

furt de la locul de munca-raspuns urgent, va rog!!!!!!!

In societatea in care lucreaza fratele meu, in urma unui inventar, s-a constatat lipsa unor produse la care avea acces fratele meu si alte 7 persoane.Societatea nu a anuntat valoarea acestei lipse.Dat fiind ca nu se stie cine a sustras aceste bunuri sunt considerati suspectati toti.Societatea a luat ca masura un examen cu detectorul de minciuni, maine, la orele 17., pentru toti 8.Intrebarea mea e: e legala o asemenea masura, si rezultatul e valid din punct de vedere legal?Poate fratele meu sa refuze un asemenea examen, fara a parea vinovat din start?
Va multumesc din suflet.
In Romania, testul poligraf este considerat proba in instanta doar coroborat cu celelalte dovezi. Totusi, el poate ajuta la elucidarea sinceritatii sau nesinceritatii a unui acuzat daca acesta accepta sa il faca.
Poate refuza sa faca testul.
elis a scris:

In Romania, testul poligraf este considerat proba in instanta doar coroborat cu celelalte dovezi.

Zau asa elis...cum sa fie proba testul poligraf?

Eu nu cred ca acel angajator va proceda la asa ceva! Nu este legal.
Consider ca il foloseste doar ca mijloc de presiune pt a obtine vreun autodenunt....
Gabriela PĂDURARIU, Alte profesii