Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Sarcina in perioada somajului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Sarcina in perioada somajului

Buna ziua.
Tocmai am terminat concediul de crestere al copilului dar in loc sa incep munca am fost bagata in somaj. Imi puteti spune daca as ramane insarcinata in perioada somajului as mai beneficia de indemnizatia de crestere a copilului? Si daca da ce bani as lua? 600 lei sau cat am avut si la primul copil? 85% salariu?
Multumesc
marinelanitu, utilizator
1. Beneficiati de indemnizatie pentru CCC daca in cele 12 luni premergatoare nasterii aveti venituri din salarii, acitivitati independente sau agricole sau perioade asimilate acestora ( CCC, concediu medical, concediu de maternitate, somaj indemnizat etc.).
2. Asa ca luati bine in calcul momentul nasterii pentru a va incadra in cerintele legale.
3. Veniturile nete luate in calcul sunt cele obtinute in aceasta perioada la care se aplica procentul de 75% (dar nu veti primi mai putin de 600 lei).