avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 937 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare sau conventie civila?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare sau conventie civila?

Sunt institutie publica si am un contract cu un tert. Pentru desfasurarea contractului trebuie sa angajez oameni. Cum este mai bine? Angajare pe perioada determinata sau conventie civila? In ce formula pot plati salarii si cheltuielile de deplasare: transport, cazare, diurna?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:16, 11 Martie 2011
In temeiul unui contract de munca pe perioada determinata.
Dar se pot face angajari la stat?
Sunt institutie publica si am un contract cu un tert.


Acest contract implica prestarea de catre institutia publica de activitati pentru care nu aveti personal angajat?
vasile cel mare a scris:

Sunt institutie publica si am un contract cu un tert. Pentru desfasurarea contractului trebuie sa angajez oameni. Cum este mai bine? Angajare pe perioada determinata sau conventie civila? In ce formula pot plati salarii si cheltuielile de deplasare: transport, cazare, diurna?



Cel mai bine este angajarea iun baza unui c.i.m. incheiat pe durata determinata .
Pentru plata cheltuielilor de transport, cazare, diurna vedeti art.44 si 46 C.mun.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Delegatii / deplasari salariati in strainatate ASL ASL Daca o persoana delegata de un PFA sa-si desfasoare activitatea la un SRL este trimisa in alta delegatie (in strainatate) de catre SRL, cine acopera ... (vezi toată discuția)
Diurna externa VIRGIL31 VIRGIL31 Buna ziua. Am si eu o nelamuriere. In cazul in care un salariat cu CIM incheiat in Romania, din transporturi, cu functia de sofer, lucreaza in afara tarii, in ... (vezi toată discuția)
Detasare functionari publici DianaN. DianaN. Exista specificata in legislatie obligativitatea ca institutia sa ii acopere angajatului detasat toate costurile (cazare, diurna si transport)? In cazul ... (vezi toată discuția)