Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare sau conventie civila?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare sau conventie civila?

Sunt institutie publica si am un contract cu un tert. Pentru desfasurarea contractului trebuie sa angajez oameni. Cum este mai bine? Angajare pe perioada determinata sau conventie civila? In ce formula pot plati salarii si cheltuielile de deplasare: transport, cazare, diurna?
In temeiul unui contract de munca pe perioada determinata.
Dar se pot face angajari la stat?
Sunt institutie publica si am un contract cu un tert.

Acest contract implica prestarea de catre institutia publica de activitati pentru care nu aveti personal angajat?
vasile cel mare a scris:

Sunt institutie publica si am un contract cu un tert. Pentru desfasurarea contractului trebuie sa angajez oameni. Cum este mai bine? Angajare pe perioada determinata sau conventie civila? In ce formula pot plati salarii si cheltuielile de deplasare: transport, cazare, diurna?

Cel mai bine este angajarea iun baza unui c.i.m. incheiat pe durata determinata .
Pentru plata cheltuielilor de transport, cazare, diurna vedeti art.44 si 46 C.mun.