Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Detasare Functionari Publici
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Detasare Functionari Publici

Exista specificata in legislatie obligativitatea ca institutia sa ii acopere angajatului detasat toate costurile (cazare, diurna si transport)? In cazul cazarii intr-un apartament inchiriat, institutia este obligata sa acopere si cheltuielile cu intretinerea, utilitati, etc?

Multumesc!
art.46 C.mun.
(4) Salariatul detasat are dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazare, precum si la o indemnizatie de detasare, în conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil.