Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... detasat dupa angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

detasat dupa angajare

Buna dimineata,

As dori sa stiu daca se poate detasa in UE un salariat care tocmai a fost angajat fara a plati diurna de 35Eur/zi, doar cazare si transport.( detasare pe o per de 6 luni cu acordul angajatului )

multumesc!
Potrivit art.46 alin.4 C.mun., salariatul detaşat are dreptul la plata cheltuielilor de transport şi cazare, precum şi la o indemnizaţie de detaşare, în condiţiile prevăzute de lege sau de contractul colectiv de muncă aplicabil.
Angajatul va fi trimis la training si i se va plati cazare/ transport plus salariu... Cum sa fac legal sa nu platesc indemnizatia de detasare?
Nu aveti cum sa eludati prevederile legale in acest sens ...sunteti obligat sa-i acordati diurna
Cornel Vasile, Consilier juridic