Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii salarii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

salarii

Ce mai stiti despre Contr.Colectiv de Munca ptr.2011 ? S-a semnat,s-a publicat ?
Folosim sau nu salariul minim de 700 lei si indicii prevazuti ptr.2011,sau ramanem pe indicii de anul trecut? CCM de anul trecut se mai aplica sau a expirat.
Eu am mentinut ptr.anul acesta salariul de 720 lei, cat era raportat la indicele de 1,2 de anul trecut. E bine ?
Nu faceti nicio rectificativa ... nu sunteti obligat sa modificati salariile, intrucat CCMN nu mai este valabil dupa sustinerea Ministerului Muncii.
Pai daca CCM nu mai este valabil inseamna ca nu mai este obligatoriu nici sa majoram salariile in functie de indici.Trebuie doar sa ne asiguram ca nu avem salarii de incadrare mai mici de 670,cat e minimul pe tara.
camicami a scris:

Pai daca CCM nu mai este valabil inseamna ca nu mai este obligatoriu nici sa majoram salariile in functie de indici.Trebuie doar sa ne asiguram ca nu avem salarii de incadrare mai mici de 670,cat e minimul pe tara.

Corect! Numai sa fiti atenta daca nu cumva trebuie sa respectati vreun Contract colectiv la nivel de ramura!!! La unlele ramuri s-au publicat acte aditionale care prevad coeficienti!!
Ah! Aveti cumva idee daca exista un astfel de Contract ptr.exploatare forestiera si ptr.transporturi rutiere de marfuri ?
camicami a scris:

Ah! Aveti cumva idee daca exista un astfel de Contract ptr.exploatare forestiera si ptr.transporturi rutiere de marfuri ?

Da exista cu urmatoarele denumiri:
Contractul colectiv de muncă unic la nivelul ramurii industriei lemnului — CCMUR (exploatarea forestieră, prelucrarea primară a lemnului, fabricarea produselor stratificate din lemn, a altor produse din lemn și alte activități industriale) pe anii 2008-2012 publicat in MO partea a V-a, nr. 10 din 21 mai 2008
CONTRACT COLECTIV DE MUNCÃ UNIC LA NIVEL DE RAMURÃ TRANSPORTURI pe anii 2008-2010 publicat in MO partea a V-a, nr. 3 din 11 februarie 2008