Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj - angajare - somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj - angajare - somaj

Am fost in somaj 10 luni dupa care am fost angajata pe o perioada de 3 luni.Beneficiez de somaj? Pe ce perioada?

MULTUMESC ANTICIPAT!
Restul perioadei de somaj care mai era de efectuat si care a fost suspendata la incheierea cim pe durata determinata.
1. Daca ati avut CIM pe perioada determinata, de 3 luni, la expirarea sa (art.56j din Codul muncii) va reluati somajul de unde a ramas cand ati incheiat CIM.
2. Daca ati avut CIM pe perioada nedeterminata veti beneficia de indemnizatie de somaj cand veti avea iar 12 luni cotizate la somaj din ultimele 24 de luni.