avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj - angajare - somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj - angajare - somaj

Am fost in somaj 10 luni dupa care am fost angajata pe o perioada de 3 luni.Beneficiez de somaj? Pe ce perioada?

MULTUMESC ANTICIPAT!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 11:11, 11 Martie 2011
Restul perioadei de somaj care mai era de efectuat si care a fost suspendata la incheierea cim pe durata determinata.
1. Daca ati avut CIM pe perioada determinata, de 3 luni, la expirarea sa (art.56j din Codul muncii) va reluati somajul de unde a ramas cand ati incheiat CIM.
2. Daca ati avut CIM pe perioada nedeterminata veti beneficia de indemnizatie de somaj cand veti avea iar 12 luni cotizate la somaj din ultimele 24 de luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conditii pentru a beneficia din nou de somaj salmirox salmirox Peste 3 luni ies din somaj . Care este perioada minima de reangajare ca sa pot beneficia de o alta perioada de somaj.Am 22 de ani de munca neintrerupta , acum ... (vezi toată discuția)
Angajare in timpul somajului chance1 chance1 Sunt somera de o luna . Exista posibilitatea sa ma angajez la o firma. Vreau sa aflu ce se intampla in cazul in care sunt angajata, dar sunt concediata dupa 6, ... (vezi toată discuția)
Dreptul la somaj zorca zorca Buna ziua, Ma aflu in situatia urmatoare: dupa o vechime in munca de 21 ani, in mai 2009 am intrat in somaj. Am ocazia de a ma amgaja cu contract pe perioada ... (vezi toată discuția)