Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Perioada de proba =contract durata determinata?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Perioada de proba =contract durata determinata?

Buna ziua. Un contract de munca incheiat pe durata nedeterminata, dar cu o clauza speciala in care este specificat ca timp de 90 de zile angajatul se afla in perioada de proba nu este aproxim echivalent cu un contract pe durata determinata de 90 de zile dupa aceasta perioada contractul putand sa inceteze pe baza clauzei speciale? Dupa perioada de 90 zile se poate incheia un nou contract in caz de aviz favorabil din partea angajatorului sau va curge contractul initial? In acest caz mai este necesar incheierea unui act aditional la contract sau e suficienta decizia angajatorului?Multumesc
1. Codul muncii spune:
Art. 31 - (1) Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la încheierea contractului individual de muncă se poate stabili o perioadă de probă de cel mult 30 de zile calendaristice pentru funcţiile de execuţie şi de cel mult 90 de zile calendaristice pentru funcţiile de conducere.
(4.1) Pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta numai printr-o notificare scrisă, la iniţiativa oricăreia dintre părţi.
(5) Pe durata perioadei de probă salariatul se bucură de toate drepturile şi are toate obligaţiile prevăzute în legislaţia muncii, în contractul colectiv de muncă aplicabil, în regulamentul intern, precum şi în contractul individual de muncă.

2. Daca la sfarsitul perioadei de proba niciuna din parti nu notifica incetarea CIM acesta se deruleaza in continuare.

3. Nu e nevoie nici de act aditional la CIM nici de o decizie scrisa din partea angajatorului.
Multumesc.=D>