Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... citati executor judcatoresc
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

citati executor judcatoresc

In luna ianuarie s-a terminat procesul si s-a putut face sentinta definitiva si irevocabila prin care eu trebuia sa platesc o suma x unei persoane.Acea persoana s-a dus la executor judcatoresc si am primit citatia de a ma prezenta in termen de o zi de la data primiii prezentei la sediul executoruli cu suma x mentionata in sentinta plus inca 1400ron reprez cheltuieli de executie.Eu am cerut sa platesc persoanei x partea care i se cuvine si am platit singura toate expertizele CASEI pt stabilirea sumei ce i se cuvine.Problema este ca doar peste2 saptamani imi dau banii di car ca sa i pot platii.Pot cere executorului acest termen de 2 sapt ca sa nu inceapa procedura silita si dau o declaratie ca in ziua x achit banii?:sorry:
da;aveti aceasta posibilitate.
ca idee-chiar daca exista o decizie definitiva si irevocabila, executorul judecatoresc nu poate trece imediat la executarea silita!
-trebuie sa investeasca respectiva sentinta cu formula executorie(dureaza saptamani);
-pe urma sa solicite incuviintarea executarii silite la instanta(alte cateva saptamani).
-abia pe urma va putea demara propriu zis executarea.
va sugerez cand mergeti la executor sa nu dati un termen asa de strans de timp(poate se iveste ceva neprevazut).ca tot atat va trebui sa platiti, daca nu s-a decis sa achitati si dobanzi.
sugerati un termen de cca o luna
Am vazut pe copia sentintei care mi s-a trimis cu SOMATIA)nu era citatie,scuze),stampila din 15.02.2011ca fiind irevocabila si definitiva.si mai este o alta stampila in care scrie-Dam imputernicire soi ordonam org de executare silita sa puna in executare prezenta hotarare.Ordonam ag.fortei publice sa acorde concursul la executarea acestei hotarari...-I N SOMATIE SCRIE-1.va somam ca in termen de o zi de la primirea prezentei sa va prezentati pt a plati suma x repr sulta,chelt de investire si executare.2in cazul in care la termenul fixat nu va veti executa de buna voie vom proceda de indata la executarea silita.DECI POT CERE TERMEN DE O LUNA PT A PUTE A PLATII????
se pare ca deja au fost efectuati pasii mentionati de mine.cu toate acestea, executorul judecatoresc, pentru a trece la executare, va trebui sa faca anumite demersuri(poprirea conturilor,etc);ca raport de timp,dureaza oricum mai bine de o luna.De asemenea, in cazul in care dvs va asumati plata benevola,cu acordul creditorului va poate conferi o doza de timp pentru plata.termenul de o luna este extrem de rezonabil.
ideea este sa nu va intimidati.
succes!
Deja imi tremura genunchii de frica.Am 21 ani si un copilas de 1an si 4 luni.Sunt in concediu de maternitate.Munceste sotul meu.Parintii mi-au murit cand aveam 4 ani socrii au murit anu trecut.Bunica care m-a crescut e paralizata de 8 ani,e mama acestei matusi carui atrebuie sa i dau banii pt partea din casa care a mostenito dupA bunicul.e sora mamei mele si fiica bunicilor mei.Dar i-a abandonat in 1977 cand a fugit de acasa si a revenit anu trecut cerand partea din casa dupa bunicul.Noroc ca bunica mi-aa dat prin notariat partea ei.Cum sa l abordez pe executor?????Daca nu o sa imi acorde o luna termen???Sunt ingrozita si nu stiu nici ce sa i spun....Multumesc pt raspuns.