Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... patronul vrea sa ma dea in judecata pentru delapidare ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

patronul vrea sa ma dea in judecata pentru delapidare . ce pot sa fac?

pana saptamana trecuta am lucrat , angajat , la un magazin de piese auto . patronul zice ca are un minus in stoc de 18000 RON. de cand lucrez la magazin mi , s-a facut o singura data inventarul sii asta a fost cand am plecat. cand m-am angajat nu mi s-a facut nici un inventar .
Contactul de munca este suspendat,din cate am citit din plicul primit de la sediul firmei din Bucuresti,dar sefa de agentie de aici din Tecuci deja mi-a cerut cheile.
Suspendat in baza carui articol ???
in Decizi primita de la firma scrie ca sunt suspendat in baza "art.8.3. din Regulamentul Intern"

Nu se poate suspenda un c.i.m in baza prevederilor RI, ci in baza prevederilor Codului muncii.
Ce prevede acel articol din Reg.Intern?