Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... delapidare - raspundere vanzatoare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

delapidare - raspundere vanzatoare

Buna ziua,
am fost angajata ca vanzatoare la un magazin unde mai era o vanzatoare si o gestionara.
La vreo 9 luni dupa ce m-am angajat s-a facut un inbentar si s-a constatat un minus. Nici eu nici colega mea nu am luat nimic, vinovata e gestionara, am vazut-o cand lua marfuri si nu le platea, sau chiar lua bani din casa.
Patronu nu ne crede si a facut plangere penala impotriva la toate trei, si tot asa vrea sa platim toate trei minusul.
Va rog sa imi spuneti si mie daca are acest drept, daca exista o gestionara care trebuia sa raspunda de gestiune sa vrea sa platim si noi vanzatoarele, mai ales ca gestionara e singura de vina, ca am vazut-o si eu si colega mea.
Va multumesc.
Mi-e frica ca imi face dosar penal, ca a zis ca a facut plangere la politie pentru delapidare.
Daca ati vazut-o pe gestionara luand marfa fara a o plati, de nu l-ati anuntat pe patron imediat de acest lucru? S-ar putea interpreta ca o ,,acopereati" pe aceasta.
Daca va considerati nevionovata , nu inteleg de ce va temeti. Patronul va trebui sa dovedeasca acuzatiile impotriva dvs., aici nu se merge pe presupuneri. Cand veti fi chemata pentru a fi audiata, declarati ceea ce ati vazut, insa, este bine sa fiti sigura ca ati vazut ceea ce afirmati, in caz contrar, va puteti atrage si alte neplaceri. Cat priveste dreptul patronului de a face plangere , desigur ca are acest drept, din moment ce a constatat acele lipsuri.
ContSters47264, utilizator