Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... recursul
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

recursul

in faza recursului intr-un caz de ucidere din culpa este obligatoriu sa fie ascultat si inculpatul?
Prezenta inculpatului este obligatorie la judecarea recursului, in toate cazurile prevazute de lege.
Cat priveste ascultarea inculpatului, legea( Art. 385 ^14 C. pr. pen) prevede urmatoarele,,;cu ocazia judecarii recursului, instanta este obligata sa procedeze la ascultarea inculpatului prezent, potrivit dispozitiilor cuprinse in Partea speciala, titlul II, capitolul II, atunci cand acesta nu a fost ascultat la instantele de fond si apel, precum si atunci cand aceste instante nu au pronuntat impotriva inculpatului o hotarare de condamnare.
pai din cate am inteles din celalalt topic pe care l-ati deschis ,sotul dvs a fost ascultat in recurs si a declarat ca regreta fapta.
ce nelamurire mai aveti ?