Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale lichidare firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

lichidare firma

cum pot sa lichidez o firma cu datorii la stat?cum se poate aplica legea falimentului in acest caz fara batai mari de cap?va rog sa ma indrumati.
va multumesc anticipat.
Bineinteles ca puteti decide sa intrati in insolventa, insa o solutie minune (fara batai de cap) nu exista.

Ar trebuie sa analizati situatia firmei impreuna cu un specialist.
Nu va sfatuiesc sa faceti asta doar ca sa mai cheltuiti niste bani, insa e bine sa aflati ce reiese din documentele firmei raportat la raspunderea administratorului, etc...

In ultima perioada, in astfel de situatii, reprezentatii statului solicita si atragerea raspunderii personale a administratorului firmei si e bine sa stiti cum stau lucrurile si din acest punct de vedere.

Repet, nu exista o solutie general valabila. Detaliile fac diferenta.
daca aveti datori, si vreti sa inchideti firma, luati legatura cu un avocat.
raspundeti pentru aceste datorii cu bunurile, deci este o bataie.,