Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Insolventa - se platesc datoriile firmei?
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Insolventa - se platesc datoriile firmei?

ce pasi are de urmat o societate al carei administrator cere insolventa, din motiv ca are datorii? nu are bunuri pe firma,este asociat unic. va plati pana la urma datoriile?
In caz de insolventa , pentru plata datoriilor firmei, lichidatorul desemnat de instanta poate atrage raspunderea personala a administratorului pentru plata datoriilor societatii.
Inainte de a cere insolventa, asigurati-va , consultandu-va cu un expert contabil si un avocat daca sunt motive pentru atragerea raspunderii administratorului. Printre acestea cele mai importante : daca in contabilitate rezulta ca administratorul a primit bani de la societate, daca a vandut bunurile societatii la preturi sub pretul pietei , ceea ce a dus societatea in faliment.
Dupa declansarea procedurii de faliment, trebuie sa colaborati cu lichidatorul in asa fel incat sa nu aiba motive sa va atraga raspunderea .
Buna seara .
Motivele de admitere a raspunderii personale a administratorului pentru falimentul firmei,sunt cele prevazute la art.138 din Legea nr.85/2006 privind insolventa .
Trebuie sa existe un singur motiv,nu toate cumulate .
Cu stima,
Marius Bote .