avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1085 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionarii chiriasi platesc impozit?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionarii chiriasi platesc impozit?

Matusa mea care locuieste cu chirie la stat in Ploiesti, a primit instiintare de impozit pentru casa in care locuieste.
Este handicapata de gradul doi, iar cealalta chiriasa este sotie de veteran decedat.
Mai este cazul ca ele sa plateasca impozit?
Cel mai recent răspuns: goe_07 , utilizator 20:44, 13 Martie 2011
In baza documentelor care atesta incadrarea in grad de handicap ,respectiv urmas veteran,autoritatea fiscala urmeaza sa dispuna beneficierea de facilitatea legal prevazuta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scutire impozit apartament. persoana cu certificat handicap. aaa21 aaa21 Buna seara, Imi puteti spune, va rog, care sunt actele necesare scutirii impozitului apartamentului pe care bunica mea il detine (1) ? Ea are certificat de ... (vezi toată discuția)
Persoanele cu handicap sunt scutite de la plata impozitului pentru terenuri...? Robert_79 Robert_79 Persoanele cu handicap,pot fi scutiti de la plata impozitului pentru casa s-au teren arabil...,si in ce conditii...? Una din conditii ar putea fi,ca persoana ... (vezi toată discuția)
Cat este scutit o persoana cu handicap grav de la plata impozitului ContSters253530 ContSters253530 Cum se procedeaza pentru a beneficia de scutirea plati impozitului pe teren cu cladire intravilan a unei persoane cu handicap grav? Cat plateste persoana cu ... (vezi toată discuția)