Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionarii chiriasi platesc impozit?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionarii chiriasi platesc impozit?

Matusa mea care locuieste cu chirie la stat in Ploiesti, a primit instiintare de impozit pentru casa in care locuieste.
Este handicapata de gradul doi, iar cealalta chiriasa este sotie de veteran decedat.
Mai este cazul ca ele sa plateasca impozit?
In baza documentelor care atesta incadrarea in grad de handicap ,respectiv urmas veteran,autoritatea fiscala urmeaza sa dispuna beneficierea de facilitatea legal prevazuta