Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare spatiu comun din bloc.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare spatiu comun din bloc.

Va rog sa- mi dati un sfat despre pasii pe care trebuie sa- i urmez pentru a cumpara uscatoria de deasupra apartamentului meu.

Multumesc anticipat
Ma scuzati dar nu cunosc abrevierile. Ce inseamna puc si cf (carte funciara?) ? Cum pot obtine extrasul cf de informare ?

Multumesc.
florian575, utilizator
p.u.c. = parte de uz comun
c.f. = carte funciară
Pentru obţinerea unui extras cf de informare, mergeţi la Biroul de carte funciară, depuneţi o cerere în care arătaţi nr. cf, nr. top al imobilului şi datele dv. de identitate, staţi la rând, achitaţi 20 lei şi peste 2 zile veţi ridica extrasul cf.;)
dar daca la constituirea asoc de prop spatiile comune se includ in patrimoniul acesteia, iar ulterior de dezmebreaza nr. top al uscatoriei si se deschide coala pe asociatie si ulterior se vinde ( de catre asociatie)???
In baza carei legi se pot vinde spatiile aflate in propietate comuna,indiviziune?
Stiu de contract v/c la notariat,cf,etc,am inteles ca toate aceste demersuri vor fi nule daca cineva le contesta in justitie.
Exista vreo lege care reglementeaza strict si clar aceste vanzari?
Multumesc