Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale vanzare spatiu comercial catre persoana fizica
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

vanzare spatiu comercial catre persoana fizica

Intrucat taxele si impozitele percepute pentru spatiile comerciale sunt mari, m-am gandit cum as putea cumpara de la firma acest spatiu, ca persoana fizica, in mod legal; suntem 2 administratori, cu parti sociale egale si s-a cumparat locatia in 2000, cu TVA. Va multumesc
simplu...firma vinde catre persoana fizica spatiul respectiv...;) trebuie sa aveti si acordul celuilalt admin si totul trebuie sa fie o.k
- raport evaluare spatiu;
- hotarare aga vanzare imobil;
- contract vanzare-cumparare.

vedeti cat va costa notarul si daca se merita... plus posibil tva, impozit profit...plus ca, normal, o sa inchiriati spatiul firmei... alte impozite, pe chirie, ca persoana fizica... si mai sunt si alte aspecte...

ContSters123067, utilizator