avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale vanzare spatiu comercial catre persoana fizica
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

vanzare spatiu comercial catre persoana fizica

Intrucat taxele si impozitele percepute pentru spatiile comerciale sunt mari, m-am gandit cum as putea cumpara de la firma acest spatiu, ca persoana fizica, in mod legal; suntem 2 administratori, cu parti sociale egale si s-a cumparat locatia in 2000, cu TVA. Va multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters123067 , utilizator 20:50, 13 Martie 2011
simplu...firma vinde catre persoana fizica spatiul respectiv...;) trebuie sa aveti si acordul celuilalt admin si totul trebuie sa fie o.k
- raport evaluare spatiu;
- hotarare aga vanzare imobil;
- contract vanzare-cumparare.

vedeti cat va costa notarul si daca se merita... plus posibil tva, impozit profit...plus ca, normal, o sa inchiriati spatiul firmei... alte impozite, pe chirie, ca persoana fizica... si mai sunt si alte aspecte...


Ultima modificare: Duminică, 13 Martie 2011
ContSters123067, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Trecerea unui spatiu comercial pe persoana fizica 200600 200600 Am infiintat in 1992 o firma impreuna cu inca o persoana si am inchiriat un spatiu de la primarie .In 1996 primaria a vandut spatiul si firma noastra a ... (vezi toată discuția)
Locator, locatar, contract inchiriere spatiu comercial vasile15 vasile15 Buna seara!Am o mare dilema...in primul rand ce inseamna locator si ce inseamna locatar?eu vreau sa inchiriez un spatiu comercial,iar persoana cu spatiul imi ... (vezi toată discuția)
La ce pret vand o masina din firma taxi??? sorinaae2000 sorinaae2000 buna ziua,ma confrunt cu o problema foarte delicata si nu stiu cu sa o rezolv. In anul 2006 am cumparat un logan pe care l-am inchiriat la firma de taxi a ... (vezi toată discuția)