Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legatar universal - cum poate fi atacat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legatar universal - cum poate fi atacat

bunicii mei sunt casatoriti, iar bunica doreste sa imi lase mostenire apartamentul lor dupa moartea ei- mostenire legatar universal.

Intrebarea mea: poate bunicul sa atace in instanta acest tip de mostenire dupa moartea bunicii? in favoarea lui? daca da, cat ar putea primii din avere?
(tin sa mentionez ca sunt singurul nepot si parintii mei nu sunt interesati de mostenire)
Ar fi o solutie mai inteleapta ca in loc de legatar universal sa imi faca un act de vanzare-cumpararea a bunurilor?

Va multumesc
Daca se face testament, acesta poate fi atacat, in sensul ca bunicul poate solicita rezerva succesorala, ce i se cuvine, iar un contract de v-c ar fi mult mai sigur, avand in vedere ca nu sunt alti mostenitori in afara de parintii dvoastra.
Si contractul de vanzare-cumparare este atacabil, poate fi asimilat donatiei.
Bunicul isi poate recupera rezerva succesorala, care este in cazul lui 1/8 din mostenire.

Cel mai sigur este contractul de intretinere, este inatacabil de catre mostenitorii rezervatari.
Succes!
va multumesc mult !
contractul de intretzinere il pot face si la un avocat sau trebuie sa merg doar la notar?
La notar.
Discutati si cu bunica inainte.
Contractul de intretinere inseamna transmiterea proprietatii nu in schimbul unui pret in bani, ci in schimbul intretinerii ( ingrijire, alimente, medicamente etc.) pt restul vietii intretinutului.
Deci deveniti proprietar acum, dar aveti obligatia sa aveti grijia de bunica pana la moarte. Asa e si ea linistita si dvs. sigur de bunurile respective.