avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 673 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legatar universal - cum poate fi atacat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legatar universal - cum poate fi atacat

bunicii mei sunt casatoriti, iar bunica doreste sa imi lase mostenire apartamentul lor dupa moartea ei- mostenire legatar universal.

Intrebarea mea: poate bunicul sa atace in instanta acest tip de mostenire dupa moartea bunicii? in favoarea lui? daca da, cat ar putea primii din avere?
(tin sa mentionez ca sunt singurul nepot si parintii mei nu sunt interesati de mostenire)
Ar fi o solutie mai inteleapta ca in loc de legatar universal sa imi faca un act de vanzare-cumpararea a bunurilor?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Ana-Maria Dutescu , Avocat 21:42, 13 Martie 2011
Daca se face testament, acesta poate fi atacat, in sensul ca bunicul poate solicita rezerva succesorala, ce i se cuvine, iar un contract de v-c ar fi mult mai sigur, avand in vedere ca nu sunt alti mostenitori in afara de parintii dvoastra.
Si contractul de vanzare-cumparare este atacabil, poate fi asimilat donatiei.
Bunicul isi poate recupera rezerva succesorala, care este in cazul lui 1/8 din mostenire.

Cel mai sigur este contractul de intretinere, este inatacabil de catre mostenitorii rezervatari.
Succes!
va multumesc mult !
contractul de intretzinere il pot face si la un avocat sau trebuie sa merg doar la notar?
La notar.
Discutati si cu bunica inainte.
Contractul de intretinere inseamna transmiterea proprietatii nu in schimbul unui pret in bani, ci in schimbul intretinerii ( ingrijire, alimente, medicamente etc.) pt restul vietii intretinutului.
Deci deveniti proprietar acum, dar aveti obligatia sa aveti grijia de bunica pana la moarte. Asa e si ea linistita si dvs. sigur de bunurile respective.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am o nelamurire in legatura cu bunurile imobile detinute de catre ... andre18 andre18 Am o nelamurire in legatura cu bunurile imobile detinute de catre bunicul meu.Dansul ne-a lasat mie si surorii mele testament in care ne declara legatare ... (vezi toată discuția)
Mostenire/donatie - care e pentru mine? CristianC2010 CristianC2010 Am o matusa (sora bunicului meu) si ar vrea sa imi lase un apartament in schimbul intretinerii ei (practic parintii mei o sa o intretina dar se va face pe ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa moarte iuli113 iuli113 ma intereseaza si pe mine daca ma poate ajuta cineva. bunica mea a decedat ea este trecuta in c.f.ca fiind proprietara a unui imobil,bunica are un sot pe ... (vezi toată discuția)