Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxa timbru
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxa timbru

Sint pirit intr-un proces de succesiune, reclamantului i s-a refuzat de 2 ori acordarea ajutorului juridic pt. plata taxei de timbru pe care trebuie sa o plateasca.
Intrebare : acum, la al 3-lea termen - judecatorul poate hotarii continuarea procesului, desi reclamantul refuza constant plata taxei de timbru ? Cum ma sfatuiti sa procedez daca, desi nu s-a platit taxa de reclamant, judecatorul continua procesul ? Mentionez ca reclamantului i s-a pus in vedere in scris DE LA PRIMUL TERMEN sa platesca taxa - SUB REZERVA ANULARII CAUZEI. (intre timp s-a schimbat judecatorul). Cu multumiri.
daca nu i s-a acordat ajutor si refuza sa plateasca taxa, cererea se va respinge ca netimbrata, nu se judeca partajul fara achitarea taxai de timbru
Invocati exceptia netimbrarii cererii, judecatorul va trebui sa o puna in discutie, si fata de situatia expusa de catre dvs va admite exceptia anuland actiunea ca netimbrata sau insuficient timbrata(daca a achitata totusi o taxa modica)
@rodica stan
Nu ne-ati spus ce va doriti. Aveti interes in dezbaterea succesiunii sau e mai bine ca procesul sa inceteze?
Am interes ca procesul sa inceteze, sint mult prea bolnava si stresata sa doresc dezbaterea succesiunii ! Cu multumiri pt. sfaturi.
Ok, atunci invocati exceptia netimbrarii.
Succes!