Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... raspunsul la interogatoriu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

raspunsul la interogatoriu

Va rog sa-mi spuneti si mie raspunsurile la interogatoriu pe care le-am scris in cate exemplare le depun, unu original pentru instanta si se depune un exemplar conform cu originalul si pentru cealalta parte din proces?
Este prima oara cand ma aflu in aceasta situatie si nu stiu cum se procedeaza.
Va multumesc!
interogatoriul se depune doar la judecator in ziua in care se administreaza proba. se depune 1 exemplar pt fiecare parte adversa din dosar( sa aveti la dvs exemplare pentru a va nota raspunsurile). interogatoriul nu trebuie conformat cu originalul, in stanga paginii sunt intrebariile iar in dreapta se scriu raspunsurile.
Regret ca mai sus s-a spus ceva gresit. Interogatoriul nu se comunica , se depune doar un singur exemplar care se inmaneaza judecatorului .Partea adversa trebuie sa fie surprinsa cu intrebarfile la interogatoriu, nu sa ia cunostinta de ele mai inainte si sa se pregateasca .Nici avocatul advers nu trebuie sa le vada . Numai in situatia persoanelor juridice se depune in 2 exemplare pentru ca acestea raspund la interogatoriu in scris la un termen ulterior .
Buna ziua,
Imi cer scuze dar am uitat sa mentionez ca sunt consilier juridic al unei societati comerciale si nu stiu daca raspunsul la interogatoriu se depune in exemplarul original pentru instanta si un exemplar conform cu originalul pentru partea adversa.
Va multumesc!