Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... valabilitate procura
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

valabilitate procura

Doresc sa cumpar un imobil. Proprietarul a trimis o procura unei rude prin care o imputerniceste sa se ocupe de aceasta vanzare. Precizez ca inca nu am vazut procura si nu stiu ce contine, dar a fost facuta in iulie 2010. Intrebarea mea este: nu reusesc sa dau de proprietar. Daca acesta a decedat intre timp ? iar procuratorul refuza cu buna stinta sau cu nestinta sa ma incunostinteze, Mai este valabil contractul de vanzare-cumparare ? La ce riscuri ma supun? Cum sa ma pun la adopost de eventualele neplaceri ?
Obligatia de a verifica procura revine notarului. Daca el este de acord sa autentifice ctr. de v-c in baza procurii, e ok.

Daca proprietarul a decedat, procura e nula.
Un decedat nu poate fi reprezentat de un mandatar de procura.Acest document a fost valabil doar cat traia proprietarul.Nu putem discuta pe ipoteze.Primul pas este sa aflati daca proprietarul este in viata.Daca mandatarul stia ca reprezinta un decadat vorbim de vicii ascunse....sunt multe variante de luat in calcul. De aceea nu are sens sa mergem pe supozitii.