Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

buna ziua! am si eu o intrebare si sper k m puteti ajuta,joi trebuie sa m prezint la notar impreuna cu famila mea in vederea dezbaterii succesiunii,notarul mi-a spus k trebuie sa facem intai succesiunea fiecare mostenitor primind un cerificat de mostenitor,apoi sa facem cartea funciara si apoi actul de vanzare cumparare,este normal sa facem toate aceste 3acte?tin sa specififc ca 2 frati si mama mea sunt de acord sa imi dea partile lor fara nici un ban,iar cel de-al treilea frate vrea sa imi vanda partea lui.sper sa imi putei raspunde si sa imi spuneti cum trebuie facut.multumesc anticipat
corect e asa cum v-a spus notarul.
daca nu au trecut 6 luni de la decesul celui pe care il mosteniti, fratii dvs si mama pot renunta la mostenire, dvs culegeti astfel toata mostenirea si intabulati pe numele dvs. cu fratele ce vrea sa va vanda, daca nu aveti bani sa-l despagubiti, puteti semna un imprumut pe suma respectiva. va costa mai putin varianta asta
este corect ceea ce a spus notarul si normal. puteti evita o cheltuiala privind vanzarea si intabularea daca va intelegeti cu fratele care vrea bani, sa renunte la mostenire la fel ca ceilalti iar banii ii dati dumneavoastra fara un act de vanzare cumparare. in acest caz veti fi singurul mostenitor si gata. cand veti inscrie dreptul dumneavoastrade proprietate in cartea funciara atunci il veti inscrie. pentru succesiune nu este necesara inscrierea dreptului de proprietate in cartea funciara. vorbiti cu fratele care vrea sa va vanda. poate va intelegeti.
multumesc frumos pt rasp,dar o sa scriu mai detaliat ca sa imi spuneti daca mai pot sa m inteleg cu toti fratii sa imi cedeze ca sa nu mai fie nevoie de act de vanzare cumparare.unul dintre frati este decedat(dupa tatal meu)si de fapt sotia acestuia imi vinde partea lui,ceea ce nu stiu eu este daca ea poate renunta la mostenire din moment ce are 2 copii minori cu fratele meu.multumesc frumos
copiii (prin parintele lor) nu pot renunta la mostenirea dupa tatal lor, astfel daca mama dvs si ceilalti 2 frati renunta, mostenirea se imparte in doua jumatati intre dvs si mostenitorii fratelui decedat, asa ca varianta expusa nu mai e o solutie buna, va trebui sa faceti dupa cum v-a spus notarul
Solutia renuntarii mi se pare nefericita (avand in vedere ultima precizare).

Dar nici solutia notarului nu mi se pare buna pe de-a intregul.
Certificatul de mostenitor = primul pas = OK.

Dar ... (la prima vedere) mi se pare anapoda sa faceti..."en'shpe" (scuzati expresia) vanzari ca sa ...ca sa ce? Sa ramaneti oricum in indiviziune cu minorii, urmand sa faceti cu acestia un partaj. N-o fi mai sanatos un singur act = de partaj ... din capul locului? (trebuie facute niste socoteli).
romascanu, moderator