Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

credit

buna ziua

sunt asociat si administrator intr-o societate care este pe cale sa contracteze un imprumut bancar destul de mare; in cazul in care societatea obtine imprumutul, iar eu parasesc firma ( si ca asociat, si ca administrator), care sunt obligatiile mele in cazul in care societatea, in viitor, devine incapabila sa-si plateasca ratele acestui credit?

Va multumesc

Despre ce fel de societate comercială este vorba? Este un S.R.L?
da, un SRL
Raspunderea dvs fata de obligatiile societatii se va referi numai la perioada in care ati deninut calitatea de asociat si administrator. Daca neplata creditului intervine dupa ce ati parasit firma, nu aveti nici o obligatie.