Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... case legea 112
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

case legea 112

parintii mei au incheiat in urma cu 8 ani o PROMISIUNE BILATERALA DE VANZARE -CUMPARARE a unei case cu legea 112 ei fiind cumparatorii acestei case.Au incheiat la notar toate actele si anume promisiunea -bilaterala de vanzare cumparare au dat banii vanzatorului au fost trecuti si in cartea funciara ,deci totul este in regula in acest sens.Aceste case conform legii nu pot fi instrainate timp de 10 ani iar acesti ani expira in 2013 atunci cand se poate intabula casa pe numele mamei mele conform actului facut la notar.Problema este ca vanzatorul este grav bolnav si intrebarea mea este ce se intampla daca DOAMNE-fereste decedeaza cum mai putem transcrie casa?Mai trebuie facute si alte acte sau este de ajuns acea promisiune de vanzare -cumparare.
vanzatorul are mostenitori? daca nu are e simplu. parintii dvs vor promova o actiune in instanta de realizare a dreptului
are mostenitori dar ei nu au nici o pretentie deoarece in aceasta casa pe vremea in care era doar inchiriata statea doar tatal lor iar cand aceasta casa s-a cumparat de la Fondul locatiV banii au fost dati de parintii mei. Ei nu au pretentii i cunoastem bine !Din pacate unul dintre parintii mei a decedat si nu stiu oare ar fi mai bine ca mama sa ne treaca si pe noi copii in aceata vanzare -cumparare?