avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 969 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... litera si spiritul legii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

litera si spiritul legii

AS DORI SA AFLU UNDE ESTE SCRIS CA JUDECATA TREBUIE FACUTA" IN LITERA SI SPIRITUL LEGII "
Cel mai recent răspuns: ContSters193035 , utilizator 19:27, 19 Martie 2011
procedura e judecata este reglementata de cele doua coduri de procedura
Art. 124 alin.1 Constitutie: "Justitia se infaptuieste in numele legii"
cred ca din art 124 alin 1 rezulta doar aplicarea literei legii nu si a spiritului sau
Acel spirit al legii este chiar atat de important pentru dvs.?
Este posibil sa fie vorba de o expresie auzita undeva...
Cred ca ne cramponam asupra unor expresii pur teoretice cand de fapt problemele sunt cu totul altele.
Principiul este clar cel exprimat de Constitutie si care include oricum si spiritul legii. Nu cred ca aveti probleme pentru ca nu gasiti spiritul...
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Spiritul legii , aici ar fi vorba despre aplicarea Unei legi, nu neaparat in litera ei, adica a articolului respectiv din lege.Pot exista spete neacoperite de lege.Dar judecatorul trebuie sa extinda cumva o anumita lege la acele situatii.Iar acesta ar fi spiritul legii, in opinia mea.Fiindca judecatorul , asa cuim se spune , nu poate sa nu judece o anumita situatie,invocand neprevederea ei in lege, fiindca poate fi acuzat de ,,denegare de dreptate".Iar atunci cand legea ,,tace", judecatorul trebuie sa judece in spiritul legii.
Ultima modificare: Marți, 15 Martie 2011
ContSters181996, utilizator

Alte discuții în legătură

Aplicare lege 142/2016 valibag valibag Buna ziua, Asteptam din partea dvs. ca raspunsul referitor la aplicarea acestei legi sa fie unul pozitiv pentru toti pensionarii in plata cu argumente solide ... (vezi toată discuția)
spiritul legii FARKAS TRAIAN IOSIF FARKAS TRAIAN IOSIF Bună seara, Sunt încadrat pe o funcţie cu atribuţiuni identice cu ale unui compartiment (formaţiune). Legea care guverenează activitatea ... (vezi toată discuția)
Ce venituri au fost valorificate la revizuirea conform oug nr. 1/2011? Morina_60 Morina_60 Buna ziua.Am o nedumerire pt. care va cer sprijinul pentru o interpretare corecta.Anexa 1 din oug1/2011 stipuleaza cuantumul soldelor de grad si de functie ... (vezi toată discuția)