Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revenire la serviciu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revenire la serviciu

revenire pe post
Buna ziua,va rog sa ma ajutati cu sfaturi vizavi de aceasta problema:sunt in concediu crestere copil pana in august cand se vor implinii 2ani, si am aflat ca in momentul cand ma voi intoarce la serviciu nu voi fi pe acelasi post si aceleasi atributii ci cu totul altceva in speta un post care se va infiinta atunci,este legal?eu stiam ca sunt obligati sa ma primeasca inapoi pe acelasi post tinand cont de faptul ca postul nu s-a restructurat si persoana care a venit in locul meu cu contract pe perioada determinata va ramane acolo,multumesc
Depinde ce sunteti? functionar public? personal contractual? Angajatorul este institutie/autoritate publica? sau este societate comerciala? Daca sunteti angajata la stat in mod normal trebuie sa va reintoarce-ti pe acelasi post avut inainte. persoana care a ocupat postul cu data cand va reluati activitatea ii inceteaza de drept raportul de munca sau de serviciu. Cu 15 zile inainte de implinirea termenului de 2 ani aveti obligatia depunerii la angajator a unei cereri prin care sa solicitati reluarea activitatii, pentru a putea fi emis actul administrativ de reluare a activitatii
mavo a scris:

Buna ziua,va rog sa ma ajutati cu sfaturi vizavi de aceasta problema:sunt in concediu crestere copil pana in august cand se vor implinii 2ani, si am aflat ca in momentul cand ma voi intoarce la serviciu nu voi fi pe acelasi post si aceleasi atributii ci cu totul altceva in speta un post care se va infiinta atunci,este legal?eu stiam ca sunt obligati sa ma primeasca inapoi pe acelasi post tinand cont de faptul ca postul nu s-a restructurat si persoana care a venit in locul meu cu contract pe perioada determinata va ramane acolo,multumesc

La incetarea concediului de maternitate sau a concediului de crestere si ingrijire a copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se intoarce la ultimul loc de munca sau la un loc de munca echivalent, avand conditii de munca echivalente si, de asemenea, de a beneficia de orice imbunatatire a conditiilor de munca la care ar fi avut dreptul in timpul absentei.