Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... norma
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

norma

Buna ziua . Revocarea voluntara tacita este o norma de ordine publica sau este o norma de ordine privata ? Va multumesc Cu respect
REVOCAREA : consta în înlaturarea efectelor actului juridic datorita ingratitudinii gratificatului ori neexecutarii culpabile a sarcinii
vointa partilor este limitata de morala, ordinea publica si normele imperative civile de la care nu se poate deroga.
Potrivit art. 921 din Codul civil, „Testamentul posterior care nu revoca anume pe cel anterior, nu desfiinteaza din acesta, decât numai acele dispozitii care sunt necompatibile sau contrarii cu acelea ale testamentului posterior.”
atunci când, prin testamentul anterior, testatorul lasa un bun imobil în deplina proprietate unui legatar (legal cu titlu particular), iar prin testamentul posterior testatorul lasa întreaga sa avere.
in concluzie revocarea voluntara tacita este o norma de ordine publica.