Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... CERERE RECONVENTIONALA
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

CERERE RECONVENTIONALA

Am fost chemat in judecata de sotie(divort) la domiciliul parintilor ei unde locuieste flotant, invocand ca am locuit impreuna acolo,iar eu am parasit domiciliu.Acest lucru nu este adevarat,noi locuind impreuna la domiciliul meu,in fapt ea parasind acest domiciliu.Am invocat necompetenta teritoriala a respectivei judecatorii,cererea a fost admisa in sedinta din data de 11.03.2011si declina competenta judecatoriei din raza domiciliului meu unde am locuit impreuna pana la plecarea ei.Decizia nu mi-a fost comunicata(eu am luat la cunostinta de pe siteul judecatoriei respective) si nu am primit nici citatie de la judecatoria care urmeaza sa judece cauza.Eu doresc sa inintez cerere reconventionala prin care sotia din reclamanta sa devina parata.As dorii detalii in acest sens:cum procedez,modul de formulare,acte la dosar,incadrarea in timpul legal de depunere a cererii reconventionale s.c.l.Va multumesc anticipat.(doresc un raspuns mai detaliat si concret la intrebare.

vi se va comunica incheierea din 11.03.2011, apoi dosarul va pleca la judecatoria competenta, de unde veti primi citatia.
cererea reconventionala o depuneti la judecatoria competenta teritorial.
Veti fi citat pentru termenul fixat de instanta in favoarea careia s-a declinat competenta.
Pana la primul termen de judecata sau la termenul de judecata, aveti posibilitatea sa depuneti intampinare- cerere reconventionala.
Prin intampinare va trebui sa va formulati apararea fata de actiunea formulata-temei de drept 115-118 c.proc.civ.
Prin cererea-reconventionala veti formula cererile dvs. in legatura cu actiunea formulata-temei de drept 119-120 c.proc.civ.-exemplu-solicit desfacerea casatoriei din culpa exclusiva a reclamantei sau din culpa comuna a partilor dupa caz.
Cererea recoventionala se timbreaza ca si actiune principala- respectiv
cu 39.00 lei si timbru jud.0,30 lei.
Exista si cereri accesorii in cadrul actiunii de divort care se timbreaza separat.
Indicat este sa apelati la serviciile unui avocat macar pentru redactarea intampinarii cererii -reconventionale.

MARTA SIMONA PETRE, Avocat
simonette12 a scris:

Veti fi citat pentru termenul fixat de instanta in favoarea careia s-a declinat competenta.
Pana la primul termen de judecata sau la termenul de judecata, aveti posibilitatea sa depuneti intampinare- cerere reconventionala.
Prin intampinare va trebui sa va formulati apararea fata de actiunea formulata-temei de drept 115-118 c.proc.civ.
Prin cererea-reconventionala veti formula cererile dvs. in legatura cu actiunea formulata-temei de drept 119-120 c.proc.civ.-exemplu-solicit desfacerea casatoriei din culpa exclusiva a reclamantei sau din culpa comuna a partilor dupa caz.
Cererea recoventionala se timbreaza ca si actiune principala- respectiv
cu 39.00 lei si timbru jud.0,30 lei.
Exista si cereri accesorii in cadrul actiunii de divort care se timbreaza separat.
Indicat este sa apelati la serviciile unui avocat macar pentru redactarea intampinarii cererii -reconventionale.

Multumesc mult. (raspuns concret,la subiect,f.lamuritor)
Margareta Stanciu a scris:

vi se va comunica incheierea din 11.03.2011, apoi dosarul va pleca la judecatoria competenta, de unde veti primi citatia.
cererea reconventionala o depuneti la judecatoria competenta teritorial.

Multumesc ptr.raspuns.
In cererea reconventionala scrieti cererile dvs principale , ce doriti dvs. si cu ce nu sunteti de acord din actiune. Ce credeti ca ati putrea castiga in plus dion reconventionala ? Oricum se va desface casatoria indiferent de ce instanta se pronunta si se va da aceeasi solutie oriunde in tara.Ati pierdut timpul cu declinarea competentei. Totul va dura foarte mult. Simplu este sa fiti de acord cu culpa comuna si fara motivarea hotararii cu un martor comun.Cui folosesc motivele de divort sa le aratati pe fata tuturor, sa audiati martori care vor declara unul impotriva celuilalt sa va invrajbeasca si mai mult ? E bine sa ramaneti prieteni .Ce conteaza cine a parasit domiciliul ?Important e ca nu va mai intelegeti . Luati un avocat .