Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... procedura civila
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

procedura civila

Buna seara, care dintre art. 13C.P.C si art.607 C.P.c. are prioritate intr/o pricina civila? Va multumesc
Depinde, la ce se refera pricina? intrucat primul articol se refera la competenta privind pricinile privitoare la bunuri, pe cand al doilea se refera la competenta instantei in privinta divortului.
este vorba espre urmatoarea situatie: AT l-a chemat in judecata pe sotul sau DF, pentru divort si pentru partajarea bunurilor comune dobandite in timpul casatoriei, Judecatoria Sec. 1 Bucuresti si-a declinat competenta in favoarea Judecatoriei Sectorului 3 Bucuresti, in a carei raza teritoriala domiciliaza acum paratul. Judecatoria Sec 3 Bucuresti si-a declinat, la randul sau competenta, in favoarea Judecatoriei Sec 1 Bucuresti, motivand ca intre bunurile ce urmeaza a fi impartite se afla si apartamentul ce constituie ultimul domuciliu comun al sotilor, in care locuieste AT, or, potrivit art.13 Cpc, necompetenta in materie de cereri reale imobiliare este exclusiva. Care este competenta sa sol dosarul? Multumesc
Parerea mea este ca se aplica art. 17 Cod pr. civila, prorogarea de competenta, astfel ca, instanta sesizata cu cererea de divort isi putea proroga competenta pentru a rezolva si cererea accesorie, privind partajul bunurilor comune, chiar daca unul dintre bunurile sotilor s-ar afla in raza teritoriala a altei instante.
trust11 a scris:

este vorba espre urmatoarea situatie: AT l-a chemat in judecata pe sotul sau DF, pentru divort si pentru partajarea bunurilor comune dobandite in timpul casatoriei, Judecatoria Sec. 1 Bucuresti si-a declinat competenta in favoarea Judecatoriei Sectorului 3 Bucuresti, in a carei raza teritoriala domiciliaza acum paratul. Judecatoria Sec 3 Bucuresti si-a declinat, la randul sau competenta, in favoarea Judecatoriei Sec 1 Bucuresti, motivand ca intre bunurile ce urmeaza a fi impartite se afla si apartamentul ce constituie ultimul domuciliu comun al sotilor, in care locuieste AT, or, potrivit art.13 Cpc, necompetenta in materie de cereri reale imobiliare este exclusiva. Care este competenta sa sol dosarul? Multumesc

Competenta instantei in materia divortului ramane la instanta domiciliului reclamantei! In ceea ce priveste actiunea de partaj, ca cerere accesorie la actiunea principala de divort, se judeca la instanta de domiciliu a petentului(presupun ca este vorba de o cerere reconventionala!). Pe actiunea partajului, competenta ar fi Judecatoria Sectorului 1 Bucuresti. Daca nu se rezolva pe cale amiabila competenta instantei de a judeca partajarea bunurilor, mai exista o cale la care se poate apela in acea situatie.
Dacă în cazul divorţului se cere şi partajarea bunurilor comune ale soţilor competenţa teritorială se stabileşte conform art.607 C.proc.civ, deoarece cererea de partaj este accesorie cererii de divorţ.