Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Se plateste tva la inchirierea de spatii comerciale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Se plateste tva la inchirierea de spatii comerciale

Detin o societate comerciala care desfasoara doua activitati comert si transport intern si international, doresc sa renunt la comert si sa inchiriez spatiul comercial pe care il detine firma, pot emite factura pentru chirie fara tva, fara sa mi afecteze activitatea de transport(deducerile de tva la motorina etc.)
Nu ,daca sunteti platitor de tva nu puteti emite factura fara .Sunteti pasibil de amenda .
Articolul 141 din codul fiscal spune altceva
facturati chiria cu tva.
altfel, desi e posibil si "fara", apar discutii multe.

[ link extern ]