Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... apostilarea documentelor
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

apostilarea documentelor

Pentru casatoria in alta tara am nevoie pe hotararea de divort cu apostila iar certificatul de nastere trebuie preschimbat.
-unde trebuie sa ma prezint ptr apostila ?Dar ptr preschimbarea certificatului de nastere avand in vedere ca orasul natal este diferit de domiciliu actual?trebuie si ptr certificat de nastere apostila?cat dureaza aceasta procedura?
va multumesc!
Hotararea de divort va trebui tradusa in limba tarii unde doriti sa o folositi.
Cine o traduce, o legalizeaza la notar care o si apostileaza.
Certificatul de nastere de tip nou (international) este de culoare albastra si are marimea aproximativ cat a unui format A4. Acest certificat este redactat in romana, engleza si franceza.
Schimbarea certificatului de tip vechi se face gratuit de catre Biroul de evidenta al populatiei din orasul / localitatea de resedinta a solicitantului si, de obicei, documentul nou se obtine in aceeasi zi sau in ziua urmatoare. Solicitarea se poate face si prin imputernicit, mandatat cu o procura speciala.