Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Certificat de nastere de tip nou la angajarea in UE
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Certificat de nastere de tip nou la angajarea in UE

Buna seara,as dori va rog sa stiu pentru angajare într-o tara UE am nevoie de certificatul de nastere tradus si legalizat.Pe cel vechi l-am pierdut si am scos unul nou,care este deja tradus în doua limbi.Se accepta asa la angajare,dat fiind faptul ca este deja tradus în limba tarii respective,sau mai trebuie tradus?Si se mai legalizeaza sau se accepta asa fiind noul model european?Multumesc.
In anumite tari se accepta actele scrise in engleza sau franceza (chiar daca ele nu sunt limbi oficiale). Mai concret puteti afla intreband la primaria de catre tineti in acea tara. Actele straine nu sunt valabile fara apostila, dar unii zic ca certificatele de nastere n-ar avea nevoie de apostila. Parerile despre asta sunt impartite, asa ca mai bine il apostilati in prealabil pentru a fi scutit de supriza ca nu va fi acceptat.
da,multumesc,aveti dreptate.Când l-am scos acum,mi s-a spus ca nu as avea nevoie de apostila,fiind deja tradus în franceza,caci în Franta am nevoie,si este legalizat sub noile legi europene,dar pentru siguranta am sa-l legalizez.