Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere succesiune prin Tribunal -costuri minime ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere succesiune prin Tribunal -costuri minime ?

Va rog sa-mi spuneti daca este mai ieftin sa dezbati succesiunea prin Tribunal ( intre doi frati mostenitori care vor imparti in cote de 1/2 mostenirea fara iesire din indiviziune) in urma decesului si celui de al doilea parinte(22.12.2010).
Masa succesorala este o casa si terenul aferent.
Dupa decesul primului parinte(1995) s-au stabilit de comun acord , prin notariat(certificate de mostenitor), cotele intre sotul supravietuitor si cei doi copii numai asupra casei: 5/8 respectiv 3/8 si 3/8 ( terenul este dobandit cu acte de sotul supravietuitor, prin vanzare cumparare ,de la ai sai parinti in 1997).
Multumesc
florinned, utilizator
in cazul in care exista intelegere amiabila intre parti, este indicat sa deschideti succesiunea prin notar.cu aceasta ocazie puteti(optional) sa efectuati inclusiv partajul bunurilor din masa succesorala.
dezbaterea succesiunii prin instanta are loc(este mai costisitoare) doar in cazul in care partile nu se inteleg amiabil.