Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ACTE IMOBIL
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ACTE IMOBIL

In urma partajului apartamentul mi-a fost incredintat avand un procent de 70% iar fostului meu sot 30% eu urmand sa-i platesc o sulta.
De cand a fost data hotararea au trecut 3 ani iar el nu are revendicat nimic.Intrebarea mea este daca pot face acte pe numele meu si daca il pot vinde?
in acest caz, dvs puteti sa vindeti doar partea de 70%,dat fiind faptul ca nu v-ati onorat de plata sultei.totusi, daca ex sotul consimte sa se perfecteze vanzarea(in acest sens fiind si el prezent la notar) vanzarea se poate perfecta.
ca idee- in cazul in care au trecut 3 ani de la data ramanerii definitive a deciziei si sotul nu a facut nici un cat de executare, este posibil sa fi intervenit prescriptia.