Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune si carte funciara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune si carte funciara

buna ziua! va rog din suflet sa imi rasp cat mai repede la intrebarea mea.azi am fost la notar sa dezbat succesiunea,fiecare dintre mostenitori si-a acceptat cota lui si a primit un certificat de mostenitor,problema este ca fosta mea cumnata(dupa fratele meu mort)nu vrea sa imi dea acel certificat de mostenitor pentru a face carte funciara,intrebarea mea este:exista la notarul unde ,am facut succesiunea, o copie dupa acest certificat pe care ar putea sa mi-o dea?eu am dat si avans la cartea funciara si nu as vrea sa pierd banii din cauza ei..multumesc
desigur!
in cazul in care si dvs sunteti mostenitor si figurati in certificat,mergeti de urgenta la notar, solicitati eliberarea unei copii dupa Cf si solicitati si sa o autentifice.va costa acest demers in jur la 50 lei.
Va poate elibera pe loc,cu bunavointa .notarului.
multumesc din suflet,m-ati linistit
dar pt ce anume ca trebuie certificatul cumnatei? notarul nu v-a dat fiecaruia in parte un exemplar?
ba da ,dar ca sa fac cartea funciara imi cer toate certificatele de mostenitor ,iar al ei este la ea,