avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1705 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Normele de aplicare a Legii nr. 263/2010
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Normele de aplicare a Legii nr. 263/2010

Daca stiti cumva daca normele au intrat in vigoare.
Am vazut pe net ceva proiect de aplicare a normelor referitoare la noua lege a pensiilor.
Cel mai recent răspuns: flaci , utilizator 22:10, 20 Martie 2011
nicu6666 a scris:

Daca stiti cumva daca normele au intrat in vigoare.
Am vazut pe net ceva proiect de aplicare a normelor referitoare la noua lege a pensiilor.


Nu au intrat in vigoare, mai e cale destul de lunga (discutii, propuneri, aprobare, publicare in monitor ehe, ehe, eheeee..........)
Deci legea desi exista si are aplicabilitate de la 01.01.2011 nu se poate aplica?
Parca este in lege un articol care spune ceva de genul ca guvernul sau casa de pensii POATE emite norme de aplicare(eu inteleg ca nu ar fi obligatorii in a aplica legea ca atare!)
A intrat pe ordinea de zi a sedintei de guvern din 20 martie 2011. Sper sa fi fost aprobat...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Normele de aplicare a legii nr. 263/2010 igordogg igordogg Domnilor, doamnelor, oricine poate veni cu o informatie pertienta, puteti sa ma lamuriti cand pot sa ma mai duc, pt a 100 oara la casa de pensii sa intreb cat ... (vezi toată discuția)
Legea nr. 263/2010 - determinarea cuantumului pensiilor, norme de aplicare Viorel_Lucaciu Viorel_Lucaciu Avand in vedere faptul ca de la 01.01.2011 a intrat in viguare noua lege a pensiilor nr.263/2010, care a abrogat legea anterioara cu toate modificarile si ... (vezi toată discuția)
O lege este valabila fara norme metodologice? mesadria mesadria Cine elaboreaza in general normele metodologice ale unei legi ? O lege este valabila fara norme metodologice? Unde gasesc mai in detaliu legatura dintre ... (vezi toată discuția)