Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... modificari structurale in locuinta proprietate ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

modificari structurale in locuinta proprietate personala

buna ziua
detin un apartament proprietate personala intr-un bloc transformat din camin de nefamilisti.As dori sa montez a 2-a usa de acces pe spatiul unde a existat initial o usa(fara a afecta structura de rezistenta a cladirii).Ce demersuri ar trebui sa fac?Am nevoie de acceptul vecinilor sau al consiliului local?
Sa discutati cu conducerea asociatiei.
buna diminata.
Atentie ,daca nu interveiniti la structura de rezistenta a imobilului si spuneti ca in golul respectiv a mai fost montata o usa puteti monta linistit usa.Este bine , daca este posibil sa consultati si proiectul initial al imobilului.Asta va scuteste de multe necazuri.Multumesc.
Cata vreme nu aveti intentia de a da jos ziduri sau afecta in orice fel arhitectura interioara si/sau exterioara a cladirii - fie si minim, chiar si eliminarea unor ziduri din rigips - nu aveti probleme. Daca in schimb aveti aceasta intentie, o sa va coste proiectul si aprobarile mai mult decat apartamentul.

Exagerez, dar preturile sunt mari - sunt o gramada de autorizatii si aveti nevoie de PAC si PTH de la firma de structuri, plus avizul expertului, plus cel de la IGSIC, deci va lasati pagubas inainte de a incepe. Amenzile in cazul in care se incalca legea si nu se obtin aprobarile necesare sunt de ordinul sutelor de milioane de lei, cu refacerea structurii pe cheltuiala locatarului.
Cu scopul lamuririi aspectului care va suscita interesul,in temeiul art 10 din L nr 230/2007 solicitati presedintelui de asociatie sa va puna la dispozitie cartea tehnica a imobilului
Multumesc tuturor pentru sfaturi si....multumesc ca existati si activati aici. Ne mai luminati si pe noi, astialalti, nelasandu-ne la cheremul celor cu puterea in mana.
Felicitari !
Cu consideratie