Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Refuz aviz de mediu
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Refuz aviz de mediu

Detin o parcela de 1000mp de teren arabil, extravilan. Conform certificatului de urbanism eliberat de primarie, am nevoie de un PUZ in vederea construirii unei locuinte. Mentionez ca in zona sunt PUZ-uri aprobate si cateva zeci de locuinte finalizate.
Un arhitect privat mi-a recomandat sa intreb la mediu daca e vreo problema in zona, dumnealui stiind ceva , dar nu sigur.
Intr-adevar, acolo mi-au zis ca daca e la mai putin de 800 de nu stiu ce fabrica(ce detine niste rezervoare cu cianuri) nu primesc aviz de mediu. Imi pot da si scris daca fac o cerere cu o ridicare topo.
De ce mai elibereaza primaria certificate de urbanism?
Se poate face ceva in privinta asta?
Fabricii de ce i s-a dat aviz de mediu daca este in vecinatatea caselor?
Am primit un raspuns in scris de la mediu.
Agentia invoca Art 13 din HG 804/2007, societatea respectiva fiind sub incidenta SEVESO II.
Citez din raspunsul de la mediu:
" In anul 2010 Raportul de securitate al SC... Srl a fost revizuit conform cerintelor legale, iar in forma finala a acestuia de Secretariatul Risc APM si ISU , s-a stabilit ca amplasamentele situata la o distanta mai mica de 407m de SC...Srl se afla in zona letala, iar pentru categoriile vulnerabile(in care intra si zonele de locuit) se recomanda respectarea unei distante mai mari de 700m"
"APM a a comunicat Primariei.... obligatia de a respecta distanta minima de 700m fata de acest obiectiv in conformitate cu prevederile art 13 din HG 804/2007, in elaborarea politicilor sale de dezvoltare a teritoriului"
De ce in momentul in care am cumparat pamantul, conf cert de urbanism, am voie sa construiesc, iar apoi, din senin, nu mai am voie??