Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... drept comercial
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

drept comercial

Buna ziua,

As avea cateva intrebari de drept comercial. Am cautat pe net informatii dar nu prea sunt pe intelesul meu:-/
De aceea am hotarat sa postez pe acest forum , pentru a inlatura orice indoiala:D

Intrebarile mele sunt urmatoarele:

1) In cadrul tranzactiilor internationale, in ce caz nu se fac decontari in valuta?

2) Ce reprezinta "Garanţia de bună executare (performance bond) "la licitaţiile de import? Dar "Garanţia de bună executare (performance bond) "?

3) În licitaţiile de vînzare care este condiţia de livrare uzuală ?

4) Cand castiga "Vânzătorul de stelaj "?

Va multumesc anticipat pentru atentia acordata!!!

PS; am nevoie de niste raspunsuri precise , ca sa le pot intelege ca definitii vagi am gasit si pe net dar degeaba ...
1. Nu vad de ce ar fi cazuri, exceptionale, pt a nu se efectua decontari in valuta. Daca persoana juridica straina, efectueaza plata in valuta cf. contractului, in acest context in valuta care are loc licitatia.
2. Garantia de buna executie, aceasta se acorda pentru utilaje, instalatii= de obicei din suma totala a bunului, un anumit procent se plateste mai tarziu, acel procent se achita dupa ce bunul respectiv a fost pus in functiune.
3. In cazul licitatiilor conditia de livrare ar trebui sa fie - locul unde are loc licitatia -
- daca are loc in localitatea vanzatorului aceasta poate fi EXW; FCA;FOB; FAS;
- daca are loc in localitatea cumparatorului : CIF;CIP;
- daca are loc intr-o alta localitate: DDU;DAF;